Připravujeme

Monika J. Čapková - Tajemný soused

Datum vydání: 27.6.2025

Monika J. Čapková - Tajemný soused

Anotace

„Někdy je to právě slepá vášeň, co nás vychýlí z rovnováhy, zatemní rozum a svede z cesty – jen proto, abychom konečně pochopili, jak chutná skutečná láska.“

Psychologický román, který rezonuje ještě dlouho po dočtení.

Anna studuje medicínu a myslí si, že má svůj život pod kontrolou. Měla by plánovat budoucnost a užívat si přítomnost. Jenže vztah, který zpočátku působí jako pohádka, má svá pravidla – a Anna se v něm pomalu stává figurkou v psychologické hře, která ji zavede na životní křižovatku. Do země, kde slunce pálí jinak a kde pravda není vysvobozením, ale zkouškou.

Zatímco její kamarádka Marie randí, Ilonka se chystá na další show a teta Julie pevně svírá klíč k rodinným tajemstvím, Anna se učí znovu věřit – ve vztahy, v lásku, v sebe.

Brilantně vyprávěný příběh o ženské síle, křehkosti a naději.
O lásce, která má mnoho různých podob, a přátelství, které přežije každou kocovinu.

 

„Autorka svým energickým, citlivým a nekompromisním vyprávěním povznáší příběh Tajemného souseda mimo hranice běžného psychologického románu, v němž odhaluje, jak hluboce mohou lidé působit jeden na druhého – a jak snadno lze ztratit sám sebe.  V propletených osudech, napětí a emocích dokáže vykouzlit jak humor, tak syrovou pravdu. A když už si myslíte, že víte, jak to skončí, přijde nečekaný zvrat. Tahle kniha se vám vryje pod kůži. Je totiž psaná s citem, pravdivostí a velkou vnitřní silou.“
— recenzentka Lenka Zajíčková

 

Kapitola 4 

Alenka v říši divů

   „Anno, jste tu s námi?“

  „Jistě, pane profesore. Jistě, že tu jsem.“

Odlepuji obličej od poznámek, prstem rozmazávám slinu, která mi na nich během nechtěného uklimbnutí přistála, a snažím se zachovat alespoň zbytek důstojnosti.

  „Chápu váš smutek, ale už byste se měla vrátit zpět mezi nás,“ pronese profesor Zajíc tónem, který balancuje mezi soucitem a jemnou ironií. „A dovolte mi připomenout, že nadměrná konzumace alkoholu není zdravá. Jak jistě víte, ze zdravotního hlediska je pro ženy léčebné množství pouhé dvě deci bílého vína.“

 

Pokračování

  „Jenže já jsem ze strany otce napůl Španělka,“ odpovím pohotově, „a podle jejich studie je zdraví prospěšné požití celé lahve.“

Marie vedle mě zvedne svůj zápisník před obličej a šeptem se ptá: „Odkdy je tvůj táta Španěl?“

  „No tak, Marie…“ Kroutím nad její otázkou hlavou.

  „Copak děvčata? Chcete se s námi o něco podělit?“ přeruší nás profesor.

  „Ne, pane profesore. Máří mi tu šeptá, že mám přestat rušit vaši skvělou přednášku o srdci.“

Profesor pokývne hlavou a upře na mě svůj pohled: „Výborně. Mohla byste nám ho tedy popsat? Jistě jste mě bedlivě poslouchala.“

Narovnám se a odpovídám bez zaváhání: „Srdce je instrumentem duchovního slunce, nebo také pekla. Záleží na tom, jaký má vztah s hlavou jeho nositele.“

Profesor mě chvíli pozoruje. Jeho oči, plné vrásek a nepatrného lesku, jsou obrazem smutku. Třesoucí se rukou sevře svou hůl, zatímco druhou si uvolní hedvábnou šálu. Omšelé sako i sinavá kůže dělají z té šály poslední zbytek elegance. Profesor se nadechne, ale slova mu uvíznou v hrdle. Jeho drobný předkus zakrývá malou skulinu pootevřených úst a stiskne jím spodní ret.

  „Anno…,“ zašeptá unaveně.

Jeho vzezření zcela koresponduje s příjmením. Malý vzrůst, zakulacené bříško i odstávající uši, které se zvláštně kroutí směrem dolů, jen podtrhují jeho zaječí vzhled.

  „Ano, profesore Zajíci?“ optám se s jemným úsměvem.

  „Zkuste to ještě jednou, prosím,“ požádá mě, tentokrát s klidnou naléhavostí.

Nadechnu se a spustím odbornějším tónem: „Srdce je dutý sval, uložený uprostřed hrudníku. Má dvě funkce, mechanickou a endokrinní. Tvarově připomíná kužel, jehož apex směřuje doleva a dolů. Levá plocha, facies sternocostalis, přiléhá k hrudní kosti a žebrům, zatímco pravá, facies diaphragmatica, je přivrácená k bránici. A samozřejmě pumpuje krev celým tělem.“

Profesor Zajíc lehce přikývne. „Anno, jednou z vás bude výborná lékařka. Važte si svého daru.“

Než stihnu odpovědět, zvedne pero a s překvapivou přesností ho vyšle vzduchem. Přistane na hlavě dalšího podřimujícího studenta, který sebou trhne tak prudce, že jeho kardiovaskulární systém zažívá náhlé proudění krve připomínající průtok stoleté vody. Prudce vstane a vykřikne: „Gynekologie a porodnictví se specializuje na ženský reprodukční systém a těhotenství.“

  „Výborně,“ říká profesor suše. „Vaše odpověď by jistě potěšila docenta Doležala, který měl přednášku přede mnou. Co je to dneska s vámi?“

Aula se tiše rozvrčí ševelením. Někteří studenti by si nejspíš přáli zmizet. Když profesor přimhouří oči na slečnu Málkovou, napětí dosahuje vrcholu.

  „Že by nám to osvětlila slečna Málková?“ Profesorův pohled připomíná zimní mraky těsně před bouřkou. Být v její kůži je teď horší než ocitnout se pod skalpelem nezkušeného medika.

Profesorova nálada je stejně proměnlivá jako jeho hodnocení. Špatná odpověď by ji mohla stát opakování semestru. Slečna Málková se přikrčí na své židli, jako by chtěla splynout s lavicí. Její rovné hnědé vlasy, sepnuté obyčejnou gumičkou, rámují obličej plný únavy a nervozity. Před sebou má pečlivě vedené zápisky, jejichž ohnuté okraje svědčí o tom, jak často je během přednášek svírá v rukou.

  „Osecký byl v pátek na promoci, pane profesore,“ ozve se nejistě z publika.

  „A nejen Osecký, že?“ pronese s lehkým nádechem přísnosti v hlase. „Chápu, že promoce bývají zdlouhavé a ukončené bujarým večírkem, ale vážení, dnes už je pondělí.“

Osecký raději mlčí a pan profesor pokračuje v přednášce.

  „… parasympatická inervace z nervus vagus s mediátorem acetylcholinem působí v SA uzlu negativně chronotropně. V AV uzlu zpomaluje… A nyní si pustíme video, které vám přiblíží, co vás čeká v praktickém cvičení s docentem z ÚVN...“

 

Vycházíme z auly a Marie vypadá, jako by chtěla s Oseckým zkoumat nejen reprodukční systém, ale celé lidské tělo. Přesto jen odevzdaně šoupe nohama směrem k provizorní pitevně.

  „Kohože to máme na praktické cvičení?“ ptám se nepřítomně, zatímco si přehazuji tašku přes rameno.

  „Docenta Závadu. Nemáš z něj poslední dobou pocit, že inklinuje k alternativní léčbě?“

  „Mám. Ale musím uznat, že jeho názory jsou zajímavé. Myslím, že v některých případech alternativní léčba dokáže zázraky tam, kde medicína zůstává bezradná. Tedy pokud si volíš mezi mastičkářem a vědou se zdravým úsudkem.“

  „Já ti nevím…,“ pronese Marie váhavě.

  „Samozřejmě, že my, budoucí lékaři, budeme zastávat především léty prověřené metody. Vezmi si, kde by byl svět bez operací a léků?  Lidé by pořád umírali na banalitu, jako je slepé střevo, zápal plic, nebo obyčejná chřipka.“

Než stačí Marie odpovědět, vrazí do nás Jirka. Opírám se s úsměvem o stěnu, koušu do jablka a koutkem oka sleduji jeho rozcuch připomínající vrabčí hnízdo. Z riflí mu vykukuje zmuchlaný cíp košile a jeho unavené rysy i ztěžklá víčka prozrazují, že ještě napůl spí. Vysoká a hubená postava působí, jako by mu nepatřila – pohybuje se trochu nešikovně, ale ten široký úsměv, který na nás vykouzlí, to všechno kompenzuje. Má havraní vlasy, které si evidentně nerozumí s hřebenem, a safírové oči, které se při každém náznaku trapasu schovají za husté řasy.

  „Promiňte holky…,“ zamumlá a rychle se sklání, aby pomohl Marii sebrat rozházené zápisky.

  „To jsem vážně nechtěl, Marie. Chvátal jsem,“ omlouvá se, zatímco jeho tvář rudne jako signalizace na semaforu.

  „To je na tobě vidět,“ opáčí Marie bez milosti. „Čistil sis vůbec zuby?“

Jirka znejistí, červeň na jeho tvářích se prohloubí a přiloží si ruku k ústům. Dýchne do dlaně, aby zjistil rozsah škod.

  „Čistil… teda narychlo, ale čistil.“

  „A hřeben? Taky ti nic neříká? Ležíš furt nad učebnicemi a necháváš si život protékat mezi prsty,“ sykne přísně Marie.

  „Já bych spíš řekla, že mu tam proplouvá úplně něco jiného,“ dodávám se smíchem a šťáva z jablka se mi při tom dostane, kam nemá. Vyprsknu ji Jirkovi přímo na obličej. Zachová se jako správný lékař – nereaguje na to a místo toho mi klepe na záda.

  „První dvě přednášky jsi zaspal,“ poznamenávám po nádechu, „ale cvičení tě bude bavit.“

  „Co budeme pitvat?“ ptá se podezřívavě.

  „Mužský penis, Jiříku,“ říkám zcela vážně.

  „Vtipná jako vždy,“ odpoví, zatímco si upravuje košili.

  „Ty, Jirko, taky jsi pro alternativní léčbu?“ nadhodí Marie.

Než stihne odpovědět, skočím mu do řeči: „Jak by ne, když se rozhodl pro obor plastické chirurgie. Nebude se ti líbit nos? Šup, a Jiřík ti nabídne alternativní možnost výběru: tlustej, dlouhej, od Eskymáka…“

Jirka rezignovaně vzdychne a zastaví se: „Není to snad jenom o nosu, ne?“ pronese s nádechem podráždění.

  „Promiň,“ zasměju se. „Baví mě, když si tě můžu dobírat. Už mlčím.“

Odvrátí ode mě pohled a po zbytek cesty věnuje pozornost Marii.

  „Jak v čem, Maruško,“ začne zamyšleně. „Třeba když jsem byl malý, trpěl jsem na těžký atopický ekzém. Mamka nechtěla, abych bral kortikoidy, tak jí doktorka doporučila jinou lékařku, která se zabývala homeopatií. Pamatuju si, jak jsem u ní v každé ruce držel jeden kabel a zíral na tu divnou krabici pod proudem, ze které ty kabely vedly. Na několika budících tam kmitaly ručičky různými směry a díky tomu prý zjistila, jaká homeopatika potřebuju. A víš co? To jediné mi tehdy opravdu pomohlo.“

Vcházíme do malé, sterilně působící místnosti a navlékáme si bílé pláště. Na stole, který má k dokonalé operační sterilitě hodně daleko, leží objekt naší pitvy. Docent Závada přešlapuje na místě s výrazem, který jasně dává najevo, že zpoždění nepřijímá jako omluvu.

  „Tak honem, vy opozdilci, čekáme jen na vás!“

Rychle se připojujeme k hloučku budoucích lékařů, kteří fascinovaně sledují lesknoucí se skalpel v docentových rukou. Vzduch je prosycen očekáváním, všechny pohledy směřují k prvnímu řezu, který má odhalit tajemství orgánu před námi. Jen já nemůžu odtrhnout oči od Jirky. Čekám na jeho reakci. Stačí jeden pohled jeho směrem, a už vím, že nezklame.

  „Ale tohle není penis!“ vyhrkne.

Docentovo zvednuté obočí vyjadřuje mírné pobavení: „Správně, pane kolego. Tento orgán skutečně není penis, ale srdce. Mohl byste mi říct, co jste nepochopil na přednášce profesora Zajíce?“

Jirka rudne do všech odstínů červené, zatímco místnost vibruje smíchem ostatních studentů.

  „Zaspal jsem ji a dostal mylné informace. Omlouvám se.“

  „Nebojte se, o penisu bude vaše další přednáška. A nyní se už soustřeďme na pitvu. Začneme standardní incizí ve tvaru „W“, která reprezentuje tok krve. Řez povedeme od ústí dolní duté žíly až do apexu pravého ouška…“

Daleko se nedostaneme. Kolegyně Málková, bledá už při pohledu na skalpel, zalapá po vzduchu, zrudne jako rak a s očima v sloup se sesune na studenou dlažbu. Jiřík zareaguje jako první. Její růžové tvářičky schytávají několik štiplavých políčků, zatímco se docent Závada s ledovým klidem mírně předklání přes stůl.

  „Pomozte jí za dveře pitevny,“ požádá, jako by šlo o rutinní záležitost.

  „Kde jsme to skončili? Jo, už si vzpomínám,“ pokračuje, jako by se nic nestalo. „Otevírání horní duté žíly na začátku pitvy není vhodné, protože může snadno dojít k přerušení sinoatriálního uzlu, uloženého nalevo od ostia duté žíly…“

Jeho monotónní hlas nám plynule proniká hlavami, ale já se nejsem schopná plně soustředit. Docent Závada, ač působí poněkud zvláštně, je v zacházení se skalpelem naprostý virtuos. V prvním semestru, když vtrhl do přednáškové místnosti, svým robustním zjevem připomínal spíš medvěda. Stačilo pár měsíců a jako zázrakem se z nevábné housenky vylíhl nádherný motýl, s pronikavým pohledem a okouzlujícím šarmem. Okamžitě se mu zaplnila kapacita přednášek a předčil tak i božského profesora Maxu.

Namísto myšlenek na pitvu mi hlavou víří představy, jak mu při operaci otírám čelo, nebo se s ním vášnivě hádám o chirurgických technikách. Jakmile začne výklad o srdečních strukturách, nedokážu odtrhnout pozornost. Jeho slova jsou fascinující, plná odbornosti i vášně. Přála bych si, aby tahle hodina nikdy neskončila.

 

V agónii opouštím pitevnu a zakopávám o nohy zhroucené Málkové, která stále sedí na lavičce před dveřmi. Je mi jí líto. Bez neurolu nezvládá žádnou pitvu, což si velmi bolestivě uvědomila ve chvíli, kdy na něm začala být závislá. Její osud je typickou ukázkou toho, co se stane, když ambiciózní rodiče projektují své nesplněné sny na vlastní dítě. Pokud si dobře pamatuji, její matka je špičkovou neurochirurgyní a otec ředitelem IKEMu.

Málková působí jako stín někoho, kým by měla být. Štíhlá postava v bílé halence, která na ní vždy visí, a sepnuté vlasy, vytvářejí dojem dokonalé a ukázněné studentky. Jen její oči, zarudlé od pláče a unavené nedostatkem spánku, prozrazují, že tahle fasáda už dlouho nevydrží.

Sedám si vedle ní a povzdychnu si: „Kdy si už konečně přiznáš, že na to prostě nemáš?“

  „Až doktory nahradí roboti,“ odvětí a zamračeně kouká do země.

  „Tak to tě čeká opakování všech semestrů. Navíc veškeré úspory tvých úspěšných rodičů padnou na to, aby financovali nejdelší studium v dějinách fakulty.“

I přes náš komplikovaný vztah mi pokládá hlavu na rameno a útrpně vzdychá: „A co mám podle tebe dělat?“

  „Odejdi z medicíny a začni dělat realitní makléřku,“ radím jí.

  „A na to jsi přišla jak?“ zeptá se, zvedne ke mně pohled a skepticky se zamračí.

  „Každému, koho znám, jsi už dohodila skvělý bejvák za směšné peníze. Představ si, že to budeš dělat oficiálně, bez výčitek, a ještě na tom i vyděláš.“

  „Ty jsi fakt blbá,“ vydechne. „Našim to řekneš ty?“

  „Ne, to už nechám na tobě,“ pousměju se a postavím se. „Teď ale vstávej, máme další přednášku. Tahle bude jak dělaná pro tvůj… no, mizerný sexuální život.“

Můj odhad byl správný. Přednáška okamžitě zaujala všechny přítomné, a to už od první věty. Dokonce kapacitně předčila přednášky jak docenta Závady, tak vizuálně méně atraktivního Maxi.

  „Lidský penis neboli pyj je vnějším orgánem mužské vylučovací, a co vás nejvíce zajímá, i pohlavní soustavy. Rozděluje se na čtyři části: kořen, bulbus, tělo a žalud.“

Přednášková aula se rozezvučí pubertálním švitořením. Na tvářích většiny studentů se poprvé od rána objeví úsměv. Přednášející na chvíli zvedne pohled od svých poznámek a trpělivě pokračuje.

  „Prosím o klid. Chápu, že vás toto téma rozptyluje, ale pokusme se zachovat trochu profesionality. Slečno Málková, schválně, čím byste zahájila pitvu penisu?“

Málková se nejistě postaví, očima těká po místnosti a pak s koktavým hlasem vyhrkne: „No, asi bych nejprve oddělila kost od svaloviny a…“

Následuje výbuch smíchu, který připomíná řev divoké zvěře. Jiřík mezi všemi vyčnívá. Jeho přerývavé vrčení a občasné kňučení z něj dělá dokonalého zástupce druhu dingo. Smích je zkrátka vrozenou a přirozenou formou lidského projevu.

  „Všichni se laskavě utište,“ zvedne hlas přednášející a zaměří svůj pohled na Málkovou.

  „Slečno, vyřiďte svému příteli, že mu k jeho výjimečnosti gratuluji.“

Odmlčí se, chvíli ji pozoruje, a nakonec přistoupí blíž.

  „Chápu, že nechcete zklamat své rodiče, ale možná byste měla přemýšlet o jiném oboru, kde se nebudete takhle trápit. Co myslíte?“

Málková sklopí hlavu a špitne: „Budu o tom přemýšlet.“

  „Moudré rozhodnutí,“ zamumlá a vrátí se zpět ke stolu. Vezme ovladač a na plátno za ním promítne obří obraz penisu, hrdě se vyjímajícího ve své plné kráse.

  „Pokračujeme. Vnitřní stavba penisu je tvořena třemi topořivými tělesy a jak sami vidíte, v celé jeho délce probíhá močová trubice. Vývojově je většina penisu mužskou podobou ženského klitorisu a částečně také labia minora.“

Přednáškovou místností prošumí vlna šepotu. Jedna část studentů si ověřuje, zda správně pochopila latinský název pro malé stydké pysky, zatímco druhá se chová jako parta puberťáků, kteří se poprvé setkali s anatomií.

  „Klid, prosím,“ zavrčí přednášející. „Kdo nerozumí, může si to prozkoumat v praxi, ale mimo tuto místnost. Tady se soustředíme na teorii.“

Jeho přednášky jsou sice vzácné, ale vždy nezapomenutelné. Škoda, že neučí neurovědu, obor, se kterým neustále bojuju.

Jeho hodina utekla jako voda. S širokými úsměvy na tvářích míříme na poslední praktickou činnost: pitvu mozku. Zázračný to orgán, který rozhoduje o našem životě, chování a destruktivních následcích našich milostných eskapád.

 

V pitevně to žije. Docent Krčmář dokončuje poslední přípravy, zatímco studenti se baví vlastními nejapnými vtípky.

  „Doufám, že jste ho neukradl, pane docente,“ ozve se z davu.

Docent nadzvedne své husté obočí a s jemnou ironií v hlase odpoví:

  „Narážíte snad na bizarní krádež Einsteinova mozku?“

  „Ne, narážím na jinou významnou osobnost.“

  „A sdělíte nám, o koho jde?“ pokračuje docent, kterého zjevně zajímá, kam to celé míří.

  „O našeho geniálního politika.“

Docent se na okamžik zamyslí, a pak s klidem odpoví: „Bylo by zajímavé zkoumat mozek, který zásadně ovlivňuje naši budoucnost. Ale zapomněl jste na jeden drobný detail – ten člověk ještě žije.“

 „Sakra,“ zasměje se student, „to jsem vážně nedomyslel. Ale kdybyste ho sem dovalil, byl byste frajer.“

Docent se pousměje: „Buďte v klidu, kolego. Výsledkem by bylo stejně zklamání. Mozek plný podprůměrných gliových buněk… Važte si doby, kdy máme co pitvat. Umělá inteligence možná za pár let způsobí, že lidský mozek už nikdo používat nebude.“

Tělem mi projel nepříjemný pocit ze vzpomínky na Luisu. Má pravdu. Výchova dětí se ztrácí pod nánosem nedbalosti, společnost přepisuje pravidla na základě těch nejabsurdnějších důvodů a diskriminace se používá jako zbraň tam, kde ve skutečnosti neexistuje. A co teprve, až umělá inteligence plně převezme otěže našich životů? Z vyspělé společnosti se může stát prapodivný výsledek evoluce, návrat k primitivismu pod rouškou pokroku.

Docent Krčmář, jako by moje úvahy vycítil, se nadechne a raději začne svou přednášku: „A nyní se už soustřeďme na tento úchvatný mozek, základní řídící jednotku lidského těla a našeho duševního života. Přitom váží pouhých jeden a půl kilogramu. Svou strukturou připomíná vlašský ořech. Je to taková hříčka přírody, protože ořechy obsahují obrovské množství látek nezbytných pro optimální fungování mozku. Je rozdělen na dvě hemisféry, propojené složitou neuronální sítí corpus callosum. Povšimněte si také, jak je povrch mozku pomačkaný, plný rýh a závitů. Čím více jich je, tím lépe…“

 

Kapitola 5

Hysterie

  „Holky, nevím jak vy, ale já se potřebuji zchladit.“

  „Výbornej nápad, Stello! Kdo se jde koupat s námi?“ zvolám.

Následují mě všechny, jen Lenka se za námi šourá pomalým krokem. Odhazuji oblečení, které za mnou zůstává ležet v trávě, a cítím, jak mě noční vzduch hladí po kůži. Noční obloha je posetá stovkami hvězd a letní vánek si lehce pohrává s listím v korunách stromů, dotvářející dokonalou scénu pro divoženky, které se při měsíčním svitu vrhají nahé do vody.

  „Měsíčku na nebi hlubokém, světlo tvé daleko vidím…,“ zpívám s nadšením.

 

Pokračování

  „Ty si nevezmeš plavky?“ slyším Stellin zděšený hlas.

„A na co?“ Rozebíhám se po lávce a ve vteřině se nořím do chladivé náruče vody. Netrvá dlouho a následuje mě i Róza s Janou a Stellou.

Jediná Lenka stojí na břehu, vyhrnuje si nohavice a jednou nohou váhavě našlapuje do vody.

  „Zkoušíš, jestli je teplá? Je božská, Leni, tak už skoč za námi!“ volá na ni Jana.

  „Raději ne,“ zamumlá. Její pohled je nepřítomný, jako by byla myšlenkami jinde. Možná v sobě nese tajemství, které ji tíží víc, než si dokážeme představit.

Malinko se nám zakulatila, což ji podle mého názoru prospělo. Její kdysi ostré rysy jen podtrhovaly její chladnou povahu. Nikdy mě k sobě nepustila. Nevyznám se v ní.

Přes pole se náhle rozeběhlo několik srnek. Naše dívčí duše zjihnou a s úžasem sledujeme jejich ladné pohyby.

  „Hele, Stello, támhle máš Jelena,“ zasměje se Róza. Její smích se však změnil v překvapené vydechnutí, když za srnkami zahlédne siluety postav.

  „Pánové, tady ani nemusíme demonstrovat za svobodu koz.“

Všechen můj alkohol v krvi zmizí v jediném okamžiku. Jsem střízlivá jako nikdy. Z temnoty noci se vynoří několik mužských siluet, sbírajících naše svršky ze země, a královsky se u toho baví. Róza se mění v mořskou pannu, Stella v leklého kapra a má maličkost přišla o veškeré své emoce.

Matěj.

Jana se potutelně usmívá: „Překvapení…“

Ano, má pravdu. Já tedy překvapená jsem. V hlavě mám zmatek a jen dodám: „Myslela jsem, že jím byla Stella.“

 

 

Janin smích prořízne nastalé ticho: „Taky jsem na to spoléhala.“

Dívám se na Matěje, jak si obléká mou podprsenku. Petr se mu ji pokouší zapnout na zádech, zatímco Radek, napodobující naši nahotu, předvádí výjev jak z dávného pravěku. Člověk si může stokrát říct – nedívej se tím směrem, ale přesto to udělá. Pohled na jeho zarostlé ohanbí mě naplní touhou přestat vidět. V celkovém dojmu sice působí velmi mužně, ale to malé scvrklé cosi v kontrastu s jeho počínajícím bříškem mi celistvost pána tvorstva těžce naruší.

Lenka se náhle otočí k odchodu. Udělá sotva dva kroky, když si to rozmyslí a vrací se zpátky. Její pohled je ledový a zabodne ho přímo do Matěje.

  „Neměl bys být radši doma se svou ženou?“

Matěj se jen ušklíbne: „Nerozčiluj se, Leni… Mysli na to malý.“

Ticho.

Hladina rybníka se ve větru sotva chvěje. Mé zorničky se rozšíří do nelidských rozměrů a Róza prudce otočí hlavu: „Ty seš těhotná?“

Mé srdce se zastavilo. Ona je těhotná?

Lenka mlčí.

Matěj konečně promluví: „Ano, naše kostnatá Lenička je těhule. A ještě má tu drzost vyčítat mi můj úprk od paní Kolumbové, když sama rozvrátila jednu rodinu, viď?“

Ne, to přece není možný. Cítím, jak se mi hrdlo svírá a oči plní slzami.

Nádech.

Výdech.

Nechci slyšet její odpověď. Nechci znát pravdu. Kdo, kdy a proč? Nechci vědět, kdo je otcem.

Lenka tam stojí jako elektrické vedení zasažené bleskem. Její vztek visí ve vzduchu jako těžká bouřková mračna. Dívá se na Matěje, ale pak její oči ztmavnou a přesune svůj pohled ke mně. Jsme jako figurky na šachovnici. Čekáme, kdo nás posune dál.

  „Aspoň na vlastní kůži zažiješ, jaký to je…,“ pronese s ledovým klidem.

  „Jaké je co, Lenko?“ ptám se opatrně.

  „Když ti někdo vezme pocit jistoty,“ procedí skrz zuby.

  „S kým jsi těhotná?!“ zoufale vykřiknu.

Vesmír se zastavil. Hvězdy přestaly zářit a měsíc zakryla černá opona lidské nenávisti. Nepotřebuji její odpověď, protože ji znám.

  „Jak jsi mohla…“

Z očí mi stékají slzy.

Nezáleží mi na tom, že mě ostatní sledují. Nahá vycházím z vody a zamířím přímo k Matějovi: „Odvezeš mě domů?“

Matěj na mě pohlédne. V jeho očích je zřetelná bolest. „Anno, nechceš si to nechat vysvětlit?“

  „Nechci, Matěji. Došlo mi, že svedla mého strýce. A na to není žádné vysvětlení. Natož odpuštění.“

A pak to přijde. Lenka vybuchne.

  „Jasně! Matěj tě zase zachrání, že?! Chudinka Anna, která to měla v životě těžký! Všichni ji litujte! Ale víte, kdo je doopravdy Anna?“ Prudce švihne rukou do vzduchu, jako by chtěla někoho uhodit. Možná mě, možná celej tenhle zasranej svět. Její oči jsou rozšířené vztekem. „Ty… ty jsi prokletím naší rodiny! Jsi zlo! Ty!“ vykřikne a ukáže na mě prstem, jako bych byla morová rána.

Nechápu. Mísí se ve mně překvapení, bolest, vztek, zklamání – až nakonec rezignuji na všechny pocity. Lenčina nenávist je cítit v každé její větě, ale pokud mi neřekne, odkud pramení, má snaha pochopit ji bude tak jako tak zbytečná. Nejsem si vědomá ničeho, čím bych jí kdy ublížila, natož její rodině. O co jí sakra jde?!

  „Lenko, co to…,“ začnu, ale její křik mě přeruší.

  „Celý život všechno jen bereš! Vůbec netušíš, co jsi způsobila! Ty a ta tvoje svatá rodina!“ zakřičí a její hlas se třese nenávistí. Její dech se zrychluje, ruce má zaťaté v pěst a prsty se jí zařezávají do dlaní.

  „Nechápu, o čem mluvíš,“ zašeptám, ale cítím, že mé tělo se dává do pohybu. Couvám. Lenka je blízko, možná až nebezpečně blízko.

  „Samozřejmě, že nechápeš! Ty nikdy nic nechápeš! Jsi rozmazlená holčička, kolem které jen tiše našlapovali, zatímco jiní…“ Její hlas se zlomí v hysterickém smíchu. Je to děsivé. Ona zešílela!

  „Mlč, Lenko.“ Matějův hlas je ostrý jako čepel.

  „Nebo co?“ vyštěkne zpátky.

  „Jsi ubohá,“ zasyčí Matěj směrem k ní a pak se otočí ke mně: „Anno, promiň. To jsem vážně nechtěl.“

Lenka udělá krok ke mně. Oči jí planou hněvem a ztrácí nad sebou kontrolu. Možná si ani neuvědomuje, že mi hrozí pěstí.

Někdo ji chytí zezadu – Matěj? Petr? Nevím. Vidím jen její rozzuřený obličej a její křik mi řeže do uší jako siréna.

  „Kdybys neexistovala, všechno by bylo jinak! Všechno by bylo jinak!“ Petr ji táhne do srubu a Lenka se mu snaží vysmeknout. Marně. Z té šílené situace přestávám snad i dýchat.

Cítím, jak mi Jana přehazuje přes ramena župan. Její dotek je ochranitelský, zatímco Matějův hlas se nese nocí jako uklidňující melodie, se kterou se pokouší zklidnit rozvířenou hladinu rybníka – našich emocí: „Měsíčku, postůj chvíli, pověz mi, pověz, kde je můj milý…“

  „Bylo by lepší, kdybys nezpíval. Vyplašíš nám kapry,“ zkusí to Jana, aby odlehčila atmosféru.

Matěj se usměje, ale je to smutný úsměv. „No dovol, Jani. Jako dítě jsem chodil do sboru Bambini di Praga.“

Nevnímám je.

  „Tak odvezeš mě, nebo ne?“

  „Teď jsem přijel, Anno, a abych byl upřímný… z tohohle nahatého ráje se mi vážně moc nechce.“ Snaží se o vtip, ale já se nesměju.

  „Já s ní pod jednou střechou nebudu!“

Matěj chvíli mlčí a usilovně přitom přemýšlí. „Co takhle spát ve stanu? Vozím ho v autě.“

Váhám. V hlavě se mi odehrává tichý boj, ale nakonec přikývnu. Je už vážně pozdě: „To by šlo.“

Společnost se raději stáhne do srubu a Jana mi přináší dvě deky.

  „Anno, věř mi… Kdybych to věděla, nikdy bych ji sem nepozvala.“ Její hlas je tichý a plný lítosti. Pak se otočí na Matěje: „Jak víš, s kým to dítě čeká?“

  „Nedávno jsem potkal Julii. Nevěděl jsem, že se rozvedla. Povídali jsme si. A když mi popisovala tu, se kterou ji manžel podvedl, začal jsem tušit. Nakonec vyslovila její jméno… došlo mi to.“

Když to dořekne, podívá se mi do očí: „Aničko, vážně mi to promiň. Chtěl jsem ti to říct zítra. V klidu.“

Mlčím. Nechci mluvit. Nechci nic slyšet. Jana mě pohladí po zádech a zmizí ve srubu. Matěj zatlouká kolíky stanu a každý úder do země zní, jako by se snažil postavit něco víc než jen přístřeší na jednu noc.

Nad hladinu rybníka vyskočí kapr a voda se lehce zavlní.

 

 

Kapitola 11

Ledové království

Tetiny narozeniny se nesou v poklidné atmosféře. Vůně čerstvě upečeného koláče se mísí s jemným aroma kávy a v obývacím pokoji se střídá smích s nostalgickými vzpomínkami. Pozoruju tetu, jak právě rozbaluje jeden z dárků. Usmívá se. Přikyvuje. Děkuje. Ale něco je jinak. Snad ten neklid, který jí na zlomek vteřiny probleskne očima. Třeba způsob, jakým si nenápadně přejede dlaní přes hrudník a hned ruku spustí, jako by se přistihla při něčem zakázaném. Nebo fakt, že si pokaždé odkašle, než promluví. Je to jen můj dojem, nebo se přede mnou snaží něco skrýt?

  „Teto… nejsem slepá. Co se děje?“

 

Pokračování

„Už nejsem nejmladší, holčičko,“ usměje se, když zachytí můj zkoumavý pohled. 

„Zase tak stará nejsi.“

Mirek mi láskyplně stiskne ruku, ale pokračuje dál v hovoru s Honzou.

  „Tenhle kávovar? No tak, Honzo… Fakt jsi jim na to skočil? To je přesně ten typ, který obchody dávají do slev jen proto, aby se ho zbavily. Úplně stejný jsem řešil, když jsem zařizoval novou kancelář. Mám kontakty, seženu ti něco lepšího. Neblázni, přece nechceš vyhazovat peníze oknem.“

Honza ho poplácá po rameni, vstane, políbí tetu na tvář a cestou k lednici si neodpustí poznámku směrem ke mně: „Máš dokonalého partnera, který každého oslní svou ochotou pomoci. Vybrala sis dobře. Už jste zabydlení?“

  „Díkybohu jsme. Netušila jsem, že to bude tak náročný,“ podotknu omluvně. Vím, kam tím míří.

  „Fajn, takže tě tu chci vídat častěji,“ mrkne na mě a dolévá si víno.

Teta ztěžka vstane a podává mu svou prázdnou sklenici.

  „Už bys neměla pít,“ řekne Honza a neochotně si jí od ní bere.

  „Neměla, neměla…“ Mávne rukou a pokusí se o úsměv. „Spíš mi řekni ty, co uděláš s ušetřenými penězi. Vezmeš mě do lázní?“

Než jí Honza stihne odpovědět, do jejich rozhovoru se vmísí Mirek. S nadšením tetě vypráví o luxusním hotelu v Mariánských lázních, který patří jeho kamarádovi z dětství. Kdyby ho nezastavila, už by tahal telefon z kapsy.

Na malý okamžik mě zaplaví vděčnost. Občas mě unavuje jeho potřeba mít všechno pod kontrolou… ale alespoň se stará. O mě. O tetu. O věci, které by mě ani nenapadly řešit. A není to snad to, co dělají dobří muži? Starají se? Chrání? Rozhodují?

Je laskavý, pozorný, pohotový. Naprosto dokonalý. A přesto… proč mám ten podivný pocit, že každá jeho laskavost je jen pečlivě promyšlený tah?

Teta si sedá zpět na židli a najednou je z ní cítit něco jiného než předtím. Nervozita? Strach? Nechce, abych to viděla, ale její tělo ji prozradí. Uhlazuje si pečlivě sukni, pohrává si s řetízkem na krku a znovu – už poněkolikáté – si podvědomě tře hrudník.

Její pohled na okamžik sklouzne stranou a hledá únikovou cestu. Ale vzápětí se mi znovu zadívá do očí. Zhluboka se nadechne a tichým, klidným hlasem pronese: „Půjdu na vyšetření. Doktor má podezření na rakovinu prsu.“

Strnu. Mozek se zoufale snaží zpracovat význam jejích slov, ale v hlavě se mi místo jasných myšlenek rozlije ohlušující hučení.

Nález. Biopsie. Rakovina.

Znám ta slova a moc dobře vím, co znamenají. 

Babička. Vzpomínka mě zasáhne jako rána pěstí. Vidím ji před sebou tak jasně, až mi vyschne v ústech. Seděla v křesle, unavená a pohublá, ale stále se snažila tvářit statečně. Do nosu mě udeří zápach nemocniční dezinfekce. Vnímám horko její dlaně v mé. Slyším slabý, tichý dech. Vzpomínám si na tu nesnesitelnou bezmoc, která mě sžírala, když den ode dne slábla.

Ne, ne, ne! Tohle se nemůže opakovat. Prostě nemůže.

  „Teto…“ vydechnu a hlas se mi zlomí. Chci říct něco smysluplného, něco, co ji uklidní, ale slova mi uvíznou v hrdle. Nevím, co říct. Slova jsou k ničemu, když se mi v jediné vteřině znovu rozpadá svět.

Ne, musím být silná. Hned. Anno, vzpamatuj se! Teta tě teď potřebuje! Musíš něco říct. Musíš ji podpořit. Ale moje mysl je prázdná.

Místo slov k ní natáhnu ruku a sevřu její dlaň. Lehce se třese. Zkoumám její obličeji, hledám v něm zoufalství – stejné, jaké drtí mě – ale v jejích očích nacházím jen zvláštní klid a smíření.

A to mě děsí nejvíc.

  „Co… co říkal? Na základě čeho má to podezření?“ ptám se rozechvělým hlasem a bojím se odpovědi.

Teta se pousměje. „Čekám na termín biopsie.“

Čekání. Ta nesnesitelná propast mezi nadějí a hrůzou. Je to jako stát na hraně propasti a nevědět, jestli spadneš, nebo tě někdo zachytí.

Polknu a v krku mám sucho. Dokážu jen kývnout hlavou.

Ticho prořízne až Mirkův hlas – pevný, rozhodný, nezpochybnitelný.

  „Zařídím ti nejlepší kliniku. Všechno zaplatím, nemusíš mít obavy.“

Trhnu sebou. Najednou mám pocit, že se svět rozběhl příliš rychle a já mu nestačím. Pořád ještě zpracovávám tetina slova, ale Mirek už jedná. Už má plán. Všechno převezme. Všechno rozhodne.

Dívám se na něj fascinovaně a trochu ztraceně. Je tak klidný. Tak přesvědčivý. Jak to dělá, že nikdy nepochybuje?

  „Mirku, to přece nejde…“ vypraví ze sebe teta, ale on ji přeruší dřív, než stihne doříct větu.

  „Ale jde,“ odpoví s úsměvem. S tím svým dokonalým, jistým úsměvem, který nepřipouští odpor.

  „Zařídím ti v Německu špičkovou kliniku, kde mají nejmodernější metody léčby a nejlepší péči.“

Sleduje ji pohledem, který znám až příliš dobře. Pohledem, který znamená, že už je rozhodnuto.

Měla bych cítit vděčnost. Měla bych cítit úlevu. Ale místo toho mě jeho tón přimáčkne k zemi jako těžký kámen.

  „Děkuju,“ špitnu.

 

                                               ---

 

Od toho dne se něco změnilo. Navenek je Mirek stále stejný – ochotný, starostlivý, rozhodný. Muž, který má všechno pod kontrolou. Když mluví s ostatními, jeho hlas je klidný, vstřícný, plný trpělivosti. Usmívá se, přikyvuje, vtipkuje. Každý by řekl, že je dokonalý partner. A já bych to měla říkat taky.

Ale uvnitř jeho samého se něco děje. Je jako provaz, který se pod tlakem začne třepit. Dřív neviditelné trhliny se rozevírají, drobné pukliny narůstají. Je podrážděnější. Hranice jeho trpělivosti se posunuly a já pořád narážím na jejich ostré hrany. Drobnosti, kterým se dřív zasmál, ho teď vyvádějí z míry.

Když zapomenu odložit hrnek do dřezu.

Když se zapomenu v myšlenkách a neodpovím mu hned.

Když se u tety zdržím o pár minut déle, než jsem slíbila.

Dřív by se usmál a mávl rukou. Teď se jeho rty napnou a prsty na stole lehce zaťukají svou ódu nespokojenosti.

Nesnese, když mlčím. Musím být nablízku. Usměvavá, klidná a vděčná. A když se někdy zadívám do prázdna, beze slova mě pevně přimkne k sobě a drží mě, jako by mě už nikdy nechtěl pustit ani nadechnout.

  „Vždyť se o vás starám, tak už toho nech,“ šeptá mi do vlasů. „Co bys beze mě dělala?“

Tělem mi projede chlad.

Co bych dělala?

Netuším, jak na tu otázku odpovědět. A ještě víc mě děsí, že už si ji začínám pokládat taky.

 

                                               ---

 

  „Nemůžu za to, že zrovna dnes je ta firemní oslava,“ bráním se, ale jeho pohled mě doslova přibije na místě. Je jako rentgen, který mě propaluje skrz na skrz a hledá něco, co tam není, co si sám vsugeroval, co v jeho představách získalo vlastní podobu.

  „Pro koho si bereš to krajkové prádlo?“ pronese s takovou ostrostí, až mi po zádech přeběhne mráz. V hlase mu chybí obvyklá lehkost, místo ní slyším ocelově chladný tón, ve kterém není prostor pro úsměv ani vtip. Dřív mi jeho občasná žárlivost lichotila, měla v sobě jisté kouzlo, které mě přesvědčovalo o tom, že mu na mě záleží. Ale teď už to přehání.

  „Hádej, můžeš jednou,“ odpovím a pokusím se prolomit napětí lehkostí, která mi ale v hlase chybí. Ráda bych se tomu zasmála, otočila situaci v žert, ale úsměv mi ztuhne na rtech. On se nesměje. Jeho oči zůstávají chladné.

Sevře mi bradu, až to trochu zabolí a na chvíli zapomenu dýchat. „Někdo tam na tebe sáhne a já se neudržím. Slyšíš mě dobře?“

Napětí mezi námi houstne. Musím ho nějak odzbrojit a prolomit tu tíhu, která mi svírá plíce. „Ale no tak,“ pokusím se o úsměv, který se mi nepodaří. „Netušila jsem, že mě to bude rajcovat. Uděláš to ještě jednou?“

Špatný tah. Mirek to vezme jako výzvu. Prudce mě otáčí k sobě a nechtěně mě narazí na roh stolu. Ostrá bolest mi projede tělem jako elektrický výboj a svezu se na zem.

  „Bože…“ vydechnu, ale slova se mi zadrhnou v krku. Palčivá bolest mi vystřelí do nohy, šíří se stehnem až k boku. Prsty sevřu látku sukně, ale nedokážu ztlumit chvění rukou.

V tu chvíli se ozve tiché zaškrábání drápků o podlahu. Abigail se vynoří z pelíšku v rohu místnosti, ospalá a rozcuchaná, nejistě se rozhlédne, než si uvědomí, že něco není v pořádku. Přiběhne ke mně, nos zaboří do mé tváře a začne mi olizovat slzy.

Mirek ztuhne. „Promiň, to jsem nechtěl,“ zamumlá a pokusí se mě zvednout. Jeho obličej je napjatý, skoro až vyděšený. Jenže v jeho očích se nezrcadlí strach o mě. Bojí se něčeho jiného. Sám sebe? Toho, co právě udělal?

  „Vyprovokovala jsi mě k tomu, lásko.“

Vyprovokovala?

Na vteřinu mám pocit, že se mi rozprskne hlava. Že každá logika, kterou jsem si doposud nastavila jako obranný mechanismus, se hroutí jako domeček z karet.

  „Nech mě,“ odseknu a odstrčím jeho ruku. „Tohle jsi vážně přehnal.“

Abigail tiše kňučí, očima těká mezi námi dvěma a snaží se pochopit, co se děje. Cítí napětí, nerozumí mu, ale vnímá ho celou svou bytostí. Pohladím ji po měkké srsti, a když se trochu uklidní, s bolestí se zvednu a belhám do ložnice. Rychle se oblékám, prsty se mi trochu chvějí, ale donutím se klidně nadechnout, vzít telefon a objednat si taxi. Mirek stojí ve dveřích a sleduje mě bez jediného slova. Ale v jeho pohledu je něco, co mě nutí odvrátit zrak.

Možná výčitky, hněv nebo obojí.

  „Čau,“ prohodím nakonec ledově. „Uvidíme se večer.“

Dveře za mnou zaklapnou s takovou tíhou, že mám pocit, jako by odřízly kus mě samotné.

 

  „Copak se stalo, Aničko?“

Karel mě vítá pohledem, v němž je víc než jen starost. Je to pohled otce, kterého jsem nikdy nepoznala. Nikdy mi to neřekl nahlas, ale já to vím. Vnímá mě jinak než ostatní kolegy. Vytvořil si ke mně tichý závazek – neviditelný slib, že mě nenechá padnout – ať už před světem, nebo přede mnou samotnou.

Jeho hlas je vlídný, ale zároveň pevný. Neptá se ze zdvořilosti – opravdu chce slyšet pravdu, i kdyby bolela. A já vím, že mu nestačí první výmluva, kterou bych mu mohla podstrčit.

  „Ale nic,“ pokusím se to zlehčit, ale můj úsměv je příliš nucený. „Dnes nám konečně dodělávají zábradlí na schodiště do Mirkovy pracovny, takže přijede později. Nervy má na pochodu.“

Moje odpověď ho nepřekvapila. Dávno ví víc, než jsem ochotná přiznat.

 „Víš, co se říká o baráku? Než ho lidi dostaví, tak se rozvádí,“ pronese lehkým tónem, ale jeho pohled se nemění – sleduje mě až příliš pozorně. „Neboj, ty jeho nervy opadnou. Každý chlap má někdy slabší chvíli.“

Na tváři se mi mihne ironický úsměv. „Hm, v tom případě můžu být ráda, že už postavený byl…“

Karel se jemně pousměje, ale v jeho očích je něco, co k tomuhle veselému rozhovoru nepatří. Něco, co tam vždycky bylo, ale já to možná dlouho nechtěla vidět. Otázka? Nevyřčená obava?

  „Co teta? Už něco víte?“

Najednou mě opět sevře ta ledová ruka strachu.

Ještě před chvílí jsem se snažila být přítomná, vtisknout se do reality tohoto večera, nechat se ukolébat normálností, která mi byla poslední týdny cizí. Ale teď mi všechno znovu dopadá na ramena. Všechny obavy, které jsem se snažila zapudit, se vrací.

  „Čekáme na výsledky biopsie.“

Karel přikývne. Neřekne mi, že všechno bude dobré. Ví, že podobné fráze někdy bolí víc než mlčení. Místo toho mi jemně přejede dlaní po tváři.

  „Aničko, ať to dopadne jakkoliv, zvládnete to. Ty i teta,“ zašeptá tiše. „A já budu stát při vás.“

Chci mu věřit. Chci, aby jeho slova měla sílu mě uklidnit. Ale pravda je, že víra je slabá zbraň proti strachu.

  „Zkus se od toho dneska oprostit. Uvolni se prosím a chvíli se bav.“ 

Místo odpovědi mu vracím pevný stisk. Mám ho moc ráda. Jeho přítomnost mě vždycky uklidnila. Nebo spíš, vždycky uklidňovala. Poslední týdny mám pocit, že už to neumím. Že je moje mysl neustále ve střehu, napjatá, čekající na další ránu, která přijde.

Společně vcházíme do sálu, kde už to žije. Hluk smíchu, šum hovoru a cinkání skleniček naplňují celý prostor. Lidé kolem mě se baví. Pro ně je to obyčejný večer. Pro mě je to boj o to, abych na chvíli zapomněla.

Kristýna se ke mně přitočí s elegantním pohybem a podává mi skleničku s výborným moravským vínem.

  „Na dnešní úspěch, Anno,“ mrkne na mě a přiťukne si se mnou.

Víno je jemné, plné, a s každým dalším douškem ze mě pomalu opadává tíha Mirkova posledního výstupu. Ne úplně. Nikdy ne úplně. Ale aspoň na chvíli.

Překvapení se nám podařilo dokonale. Karel pronáší svou řeč s elegancí sobě vlastní. Jeho slova jsou vřelá a dojemná. Mluví o Zdeňkovi s obdivem a úctou, připomíná jeho začátky ve firmě, kdy ještě jako mladý kluk překvapil svou pílí, a nevynechává ani jeho největší zásluhy.   

  „Zdeněk je pilířem naší firmy. Bez něj by nebyla tím, čím je dnes,“ uzavírá svou řeč.

Oči všech se upírají na Zdeňka, který vypadá, že mu došla slova. Slzy dojetí si utírá hřbetem ruky, zatímco mu Karel předává hodnotný dar. Sálem se ozývá bouřlivý potlesk a Kristýna mi stiskne ruku.

  „Je to nádherný, viď?“ špitne.

Vyzýváme všechny k volné zábavě, a když se už zdá, že program skončil, sálem se náhle rozezní zvuk sirén. Hosté se zmateně rozhlížejí, zatímco dovnitř přicházejí dobrovolní hasiči a s úsměvem odvádějí překvapeného Zdeňka ven.

Všichni následují dění na dvůr, kde se před Zdeňkem objeví historické hasičské auto z padesátých let. Jeho oči se rozšíří úžasem a na okamžik úplně zapomene dýchat.

  „To snad není možné,“ šeptne nakonec.

Kolegové ho oblékají do staré uniformy a přitom vtipkují. „Zdeňku, dnes jsi náš velitel ty!“ Jeden z nich mu upravuje přilbu a druhý přináší prapor. Atmosféra je nabitá smíchem a radostí, až mě z toho začnou štípat oči.

Show pokračuje před očima hostů, kteří nadšeně tleskají. A když se na závěr objeví vedení společnosti v hasičských uniformách vysokých šarží, nadšení stoupne ještě víc. Vypadají skvěle a Karel obzvlášť.

Ten večer je tak dokonalý, že na chvíli zapomínám na to, co mě tíží. Smích, hudba, víno, přátelé. Přesně takhle chutnal život, když mi ještě patřil. Připadám si skoro jako stará Anna. Ta, která se nebála dýchat. Ta, která se uměla smát od srdce. Ale když se skloním pro skleničku, bolestí ve stehně se vše rozplyne a v koutku mysli začne hlodat obava. Mirek slíbil, že přijde… ale stále tu není.

Usměju se na Kristýnu, která mi podává další skleničku, a s prvním lokem se snažím spolknout neklid, který se mi uhnízdil v hlavě. Všichni se baví. Nikdo zatím netuší, že to nejlepší teprve přijde. Když se ručičky hodin přiblíží k deváté, sálem zazní první dramatický tón. Na pódium vtrhne Ilonka – rozevlátá, sebevědomá, s přehnaným výrazem primadony, která právě dorazila na svůj životní koncert.

  „Tak vás tu všechny zdravím!“ zahlaholí do mikrofonu a rozepne si flitrové boa, které s teatrálním gestem odhodí stranou.

  „Božínku, tady je to jak v Miss Universe… jen s o něco reálnějšími mírami.“ Sjede pohledem po stole plném žen a s úsměvem si přejede po svých nepřehlédnutelných křivkách.

Vydejte s námi knihu

Kateřina Cajthamlová - 50 let Básnění

Datum vydání: 7.7.2025

Kateřina Cajthamlová - 50 let Básnění

Tato básnická sbírka Kateřiny Cajthamlové není jen knihou – je to obraz cesty jedné ženy, která od dětství pozorovala svět s bystrým okem, neklidnou myslí a touhou pochopit podstatu života. Každý její verš je záznamem prožitků, které jsou místy vášnivé, jindy bolestné, ale vždy autentické a opravdové.

Kateřina je osobností, která si získala úctu svou moudrostí, empatií a schopností sdílet pravdu bez příkras. Její přímost a odvaha jsou inspirativní, stejně jako její smysl pro humor, který dokáže i v těžkých chvílích odlehčit situaci. Nyní nám otevírá svou duši v podobě poezie, která je hluboce osobní a zároveň univerzální – osloví každého, kdo se někdy ptal na smysl svých prožitků.

Každá stránka této sbírky odráží jedinečnou dobu, kdy byla napsána. Od mladické touhy a rebelie třináctileté dívky na Žižkově, přes vášnivé verše z období dospívání, až po zralé reflexe ženy, která zná cenu lásky, bolesti i odpuštění. Je to cesta časem, kde se střídají okamžiky víry, naděje a… života ve své syrové kráse. Skrze citáty, aforismy a verše nám Kateřina umožňuje nahlédnout do svého světa, kde se prolíná nadčasová moudrost s ironickým nadhledem a hluboká víra s trpkými otázkami. Zároveň nám podává zrcadlo k zamyšlení nad našimi vlastními životy. Sbírka ukazuje, že i ta největší bolest může být přetvořena ve slova, která léčí, a že láska – ať už jakákoli – nás formuje a učí.

S obdivem a úctou k autorce a její tvorbě vám předkládáme tuto knihu. Věříme, že vás osloví, dojme i inspiruje. Je to příběh ženy o ženě, ale také příběh, který dokáže oslovit každého z nás, protože nese univerzální pravdu: život stojí za to.

Jak říká Kateřina – všechno má svůj čas.